معرفی کامل سازمان امور مالیاتی

نویسنده : زارع جمعه 16 شهریور 1397 07:25 ق.ظ  •   

معرفی کامل سازمان امور مالیاتی

 • معرفی کامل سازمان امور مالیاتی

  دید کلی :

  دانلود تحقیق معرفی کامل سازمان امور مالیاتی

  توضیحات کامل :

  معرفی کامل سازمان امور مالیاتی


  آشنایی با سازمان امور مالیاتی 
  سازمان امور مالیاتی در سال 1378 به موجب بند الف ماده 59 قانون برنامه سوم اقتصادی اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است. طبق این قانون به دولت اجازه داده می شود به منظور افزایش کارایی نظام مالیاتی و رفع موانع سازمانی موجود و همچنین تمرکز کلیه امور مربوط به اخذ مالیات، سازمان امور مالیاتی کشور را به صورت یک موسسه دولتی و زیر نظر وزیر امور اقتصاد و دارایی ایجاد کند.


   تشکیلات سازمان امور مالیاتی
  سازمان امور مالیاتی زیر نظر رئیس کل سازمان که معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی نیز می باشد فعالیت  می کند.رئیس کل سازمان امور مالیاتی بالاترین مقام اجرایی سازمان است که بنا به پیشنهاد وزیر امور اقتصاد و دارایی و تائید هیات وزیران و حکم وزیر به این سمت منصوب می شود. معاونان سازمان نیز به پیشنهاد رئیس سازمان و تایید وزیر امور اقتصاد و دارایی و با حکم رئیس کل سازمان منصوب می شود.شورای عالی مالیاتی ، هیات عالی انتظامی مالیاتی، دادستان انتظامی مالیاتی و هیات رسیدگی به تخلفات اداری برخی از ارکان سازمان هستند.

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی یک قائم مقام و پنج معاونت دارد، معاونت فنی وجقوقی، معاونت پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل، معاونت عملیاتی، معاونت پشتیبانی و معاونت  ارزش افزوده می باشد. در مجموع 20 اداره کل و دفتر زیر نظر معاونت های پنج گانه اداره می شود. سازمان در هر استان دارای یک اداره کل می باشد. تشکیلات تفصیلی ستاد سازمان در اجرای بند دو تصویب نامه شماره 175634/ت 48521 در مورخ 8/9/1391 هئیت محترم وزیران در قالب 1058 پست سازمانی تنظیم و پس از تایید رئیس کل سازمان ابلاغ گردیده است. همچنین تشکیلات تفصیلی استانها در اجرای مصوبه فوق الذکر در قالب 31886 پست سازمانی تنظیم و جهت اجرا ابلاغ شده است. نمودار 2-5 چارت سازمان امور مالیاتی است.این چارت بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری تهیه و به تصویب وزیر امور اقتصاد و دارایی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری رسیده است.

   از مالیات تعاریف مختلفی ارائه شده و در هر کدام از تعاریف بر ویژگی خاصی توجه شده است. میرابو معتقد است که مالیات عبارت از پیش پرداختی است که افراد برای استفاده از خدمات عمومی میدهند. پرودون  در کتاب تئوری مالیات در تعریف مالیات می گوید:همان طور که بین اشخاص مبادله خدمات انجام می گردد مالیات قیمت خدمات ارائه شده است. اگر بخواهیم تعریف جامع از مالیات ارائه دهیم چنین می توان بیان داشت: مالیات عبارت است از برداشت قسمتی از دارایی یا درآمد افراد بر حسب توانایی پرداخت آنها که برای تامین مخارج عمومی به کار گرفته می شود.(مالکی و عباسی،1382)

  بیانیه ماموریت سازمان امور مالیاتی
  سازمان امور مالیاتی کشور مسئول اجرای قوانین ومقررات مالیاتی می باشد. این سازمان با بکارگیری مناسب ترین رویه ها و فناوری های نوین مصمم است تا درآمدهای مالیاتی دولت را به طور دقیق شناسایی و وصول نماید. و با فراهم نمودن زمینه پژوهش های کاربردی مستمر و خلاق، بستر مناسبی برای توسعه کمی و کیفی نظام مالیاتی کشور و ارتقاء فرهنگ مالیاتی فراهم آورد. سازمان امور مالیاتی کشور تلاش می نماید. تا علاوه بر انجام وظایف شناسایی، تشخیص و وصول مالیات ها، بهترین خدمات را به ذینفعان ارائه نماید. همچنین سازمان بر آن است تا با استفاده از وصول دانش مدیریت مشارکتی و ظرفیت های ممکن در جهت اجرایی نمودن نظام جامع اطلاعات مالیاتی و اهداف کلان کشور در راستای وظایف محوله به بهترین وجه ایفای نقش نماید.(سایت سازمان امور مالیاتی کشور، 1392)


  فهرست مطالب
    
  2-11-آشنایی با سازمان امور مالیاتی    
  2-11-1-تشکیلات سازمان امور مالیاتی    
  2-11-1-1-نیروی انسانی    
  2-11-1-2-تعریف مالیات    
  2-11-1-3-بیانیه ماموریت سازمان امور مالیاتی    
  2-11-1-4-بیانیه جشم انداز سازمان امور مالیاتی    
  2-11-1-5-اهداف سازمان امور مالیاتی    
  2-11-2-وظایف سازمان امور مالیاتی    
  2-11-2-1-مالیات در ایران    
  2-11-3-اصول حاکم در یک نظام مالیاتی    
  2-11-3-1-ضرورتهای یک ساختار خوب مالیاتی    
  2-11-4-محورهای مهم اصلاح نظام مالیاتی    
  2-11-5-اقدامات اصلاحات اداری در نظام اداری    
  2-11-6-نگاهی به طرح جامع مالیاتی    
  2-11-7-اهداف طرح جامع مالیاتی    
  2-11-7-1-افزایش میزان رضایت مندی صاحبان منافع    
  2-11-7-2- کاهش هزینه های اجرایی عملیات مالیاتی    
  2-11-7-3- افزایش میزان رضایت مندی صاحبان منافع    
  2-11-8-روند شکل گیری طرح جامع مالیاتی    
                                                    


  منابع


   

برای توضیحات بیشتر و دانلود کلیک کنید.

download (1)

 برچسب ها: معرفی ، کامل ، سازمان ، امور ، مالیاتی ،
آخرین ویرایش: - -

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات